تولید الیاف پلی پروپیلن آتروپات

پنج شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸

تاثیر الیاف پلی پروپیلن بر رفتار بتن تراورس

تراورس به عنوان یکی از اجزای روسازی خط راه آهن استفاده می‌شود لذا دائما در معرض تغییرات جوی قرار می‌گیرد و این تغییرات معمولا اثرات مخربی روی بتن می‌گذارند.
برای کاهش این اثرات مخرب باید تمهیداتی توسط طراحان و مهندسان اتخاذ گردد تا خوردگی بتن را کاهش و دوام آن را افزایش دهند.از این رو برای افزایش دوام و کنترل ترک بتن مواد افزودنی مناسبی استفاده می‌کنند که الیاف پلی پروپیلن یکی از این مواد می‌باشد که می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در افزایش دوام و کاهش ترکهای بتن داشته باشد.در این مقاله تاثیر الیاف پلی پروپیلن بر مقاومت‌های کششی،خمشی و فشاری بتن تراورس را بررسی خواهیم کرد. در نتیجه با اضافه کردن مقادیر مختلفی از الیاف pp به ۷۲ نمونه ساخته شده، به مقدار بهینه ۰٫۷ کیلوگرم برمتر مکعب دست یافتیم که این مقدار با نتایج ثبت شده‌ی دیگر محققان منطبق می‌باشد.

با توجه به اهمیت کلیدی بتن تراورس به عنوان یک عنصر سازه‌ای بتنی استفاده از مصالحی که مقاومت این بتن را افزایش و در نتیجه هزینه های نگه داری این عنصر را کاهش دهد بسیار حیاتی می‌باشد و از این طریق می توان هزینه تعمیر و نگه داری این عنصر را در حد قابل توجهی کاهش داد.اگر چه خوردگی آرماتورهای این بتن در محیط‌های خوردنده و دارای یونهای خورنده یکی از مسائل مشکل آفرین به این بتن می باشد اما یکی از عمده آسیب های بتن تراورس ترک های ناشی بارگذاری تکراری چرخ و ترکهای ناشی از تغییرات دمای محیط می‌باشد.

اگر در کشور ما سالیانه حدود پانصد کیلومتر خط آهن احداث گردد بدین منظور ۸۳۳،۰۰۰ عدد تراورس در این خطوط استفاده می شود. با توجه به قیمت تقریبی سیصد هزار ریالی هر یک از تراورسها، هزینه کل سالانه مربوط به این تعداد تراورس در توسعه خطوط جدید معادل — ریال می‌باشد. اگر به طور خوشبینانه سالانه ده درصد این تراورس‌ها نیاز به تعویض و نگه داری داشته باشند،باید هزینه‌ی قابل توجه به این تعویض و نگه داری اختصاص یابد.در نتیجه مدیران خطوط ریلی در صدد جلوگیری از تخریب تراورس‌ها می باشند تا هزینه های تعویض ونگه داری را کاهش دهند.
با استفاده از روشهای متعددی از جمله استفاده از الیاف پلیمری ،استفاده از نوارهای کامپوزیتی الیافی که به صورت دورپیچ در نواحی با تنش بالا به کار می رود‌‌ و پاشش رزین‌های اپوکسی روی سطح بتن می‌توان دوام و پایداری تراورس ها را افزایش داد.اما در مقایسه با همه این روشها استفاده از الیاف پلیمری پلی پروپیلن کم هزینه تر و بهینه تر می‌باشد.

لذا برای جلوگیری از ترک بتن از مصالح مختلفی استفاده می‌شود که در این مقاله نتیجه و نحوه‌ی استفاده از الیاف پلی پروپیلن برای جلوگیری از ترکهای بتن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

منبع:مقاله‌ی بررسی آزمایشگاهی تاثیر الیاف پلی پروپیلن بر رفتار بتن تراورس نوشته مرتضی اسماعیلی و سید علی قهاری
ادامه دارد…

خوشحال می‌شویم اگر دیدگاه خود را برای ما ارسال نمائید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.